הידעתן שנשים רבות מתמודדות עם פצעונים גם בגיל מבוגר? למה יש עדיין פצעונים בגילאים מבוגרים? מה אפשר לעשות כדי למגר את התופעה?  וגם מה הקשר של מסכות הקורונה לנושא זה.

“אחד הדברים שממש לא נעים להיזכר בו  מגיל ההתבגרות הוא  הפצעונים על הפנים! 85% אחוז מבני הנוער סובלים מפצעי בגרות, אבל האם ידעתם ש-15% ימשיכו לסבול מעור שמן הנוטה לפצעונים גם בבגרותם? ” אומרת ד”ר להבית אקרמן מומחית לרפואת עור, ויועצת המדעית של מותג הדרמו קוסמטיקה לה רוש פוזה

ד”ר אקרמן מסבירה למה יש אנשים שלא נפטרים מהפצעונים:  “הסיבות לכך מגוונות, ולא הכול ידוע לנו. מה שכן ברור שיש עניין גנטי והשפעה הורמונלית. הרבה נשים סובלות מפצעונים סביב הופעת המחזור החודשי או לאחר הפסקה או שינוי בגלולות, וכן יש נשים שאצלן המצב נרגע רק סביב גיל הבלות והמעבר (שאז יש פחות הורמונים). יש גם תרופות שעלולות לגרום לעור שמן הנוטה לפצעונים וכן תכשירי טיפוח שומניים או טיפולים להסרת שיער (מכל הסוגים). 

האם עור שמן הנוטה לפצעונים בגיל מבוגר מתנהג באותה צורה כמו בגיל ההתבגרות? בגיל ההתבגרות הפצעים מתמקדים במרכז הפנים ואילו בגיל מבוגר יותר זה יותר סביב קו הלסת. כמו כן פצעונים אצל מבוגרים הרבה פעמים מפושטים גם לגב.

כיצד לטפל בתופעה:  חייבים לשמור על שגרת טיפול נכונה הכוללת ניקוי עדין וקבוע באמצעות חומרים שמפחיתים את החלב, שפותחים את הנקבוביות ולא מגרים את העור יותר מדי, כגון הסרום של לה רוש פוזה. טיפול בתכשירים חזקים ומייבשים עלול לייבש את העור מה שיגרום לתחושה לא נעימה ועלול לגרום לפיגמנטציה. זה בייחוד קריטי בגיל הבוגר, שידוע שככל שמתבגרים העור מאבד מהלחות ומהשומן הטבעי שלו. כמו כן יש להשתמש בתכשירי לחות, איפור ומסנני קרינה מופחתי שומן. תכשירי טיפוח שומניים עלולים להחמיר את הפצעונים בכל גיל. יש להקפיד גם על הגנה מהשמש נכונה ומתאמת וגם על שימוש בקרם לחות נכון שיאזן את העור ולא ייבש אותו או יחמיר את המצב. כאשר המצב מחמיר יש לקבל מרופא עור בקופת החולים תכשירים או כדורים במרשם.

בהרבה מקרים נותרות צלקות אחרי שהפצעונים נעלמים.  צלקת נותרת כאשר יש פגיעה בשכבות העור העמוקות. ככל שהפצע עמוק יותר יש יותר סיכוי לצלקת. כמובן ש’התעסקות’ עם הפצעים מחמירה את המצב ולכן זה ממש אסור! ‘לפוצץ’ מכאנית את הפצעים זה מאוד מאוד לא מומלץ- גם לא ע”י איש מקצוע. כמו-כן כל פצע בעור, אפילו שטחי, עלול להשאיר כתם אדום או חום בעור. טיפול מוקדם בפצעים באפקלאר סרום יקטין הופעת כתמים וצלקות.

סובלים מפצעונים? ייתכן שזו מסכת הקורונה! המסכה יוצרת סביבה לחה ולא מאווררת, ויחד עם הלחות בחוץ, אדי הנשיפה, האיפור והחלב המופרש מהעור- נוצרת חגיגה שלמה וקרקע פוריה לשגשוג דלקת וחיידקים שעושים פצעונים.

מה אפשר לעשות כדי למזער את הנזק? לשמור על עור הפנים כמה שיותר יבש. לפני עטית המסכה מומלץ לשטוף את הפנים עם ג’ל אפקלר המפחית חלב ולא מייבש, אח”כ למרוח קרם טיפולי אפקלאר דואו, ולחסוך בשכבות. לא 

מומחי המותג לה רוש פוזה רכזו מספר  טיפים ועצות כיצד  לטפל נכון בפצעונים בקרב מבוגרים

  • לרוב למי שיש פצעונים זה אנשים עם עור שמן. חשוב מאד להתאים את שגרת הטיפוח לסוג העור. תכשיר לחות עתיר שומן או מייק אפ לא מתאים- עלולים להחמיר את המצב. 
  • מומלץ לשטוף את הפנים קבוע עם סבון פנים עדין כזה שמפחית את כמות השומן והחלב על העור ולאחר מכן, יש להשתמש במי פנים לכיוון הנקבוביות. ממליצה לא להשתמש באופן קבוע בסבון המכיל גרגרים- זה עלול לגרות את העור ולהזיק.
  • לאחר השטיפה יש למרוח תכשיר פעיל המכיל חומצות- לחידוש העור וטיפול בפצעים. יש לוודא שהתכשיר מטפל בעור אך מבלי לייבש אותו באופן קיצוני. יובש מתמשך בעור איננו נעים ונשווה לעור מראה מקומט ועייף.
  • לאלה הסובלים מפצעונים בגלל המסכות מומלץ לשטוף גם בבוקר את הפנים עם סבון ואז למעט בשכבות- כלומר למרוח קרם הגנה עם גוון ולחסוך במייק אפ או מסנן קרינה עם לחות
  • לאלה הסובלים מפצעונים בלי קשר למסכות – מומלץ להשתמש במסנן קרינה דל שומן במרקם קליל (נוזלי)- תכשיר שומני עלול לגרום לחזרת הפצעונים.

מותג הדרמו קוסמטיקה לה רוש פוזה הרחיב את סדרת אפקלאר ולתת מענה גם למבוגרים עם בעיית עור שמן הנוטה לפצעונים. והשיק לראשונה אפקלאר סרום – המיועד למבוגרים, מתאים לעור רגיש ומכיל את המים הטרמליים ממעיינות לה רוש-פוזה בצרפת. הסרום בעל ריכוז גבוה של חומרים פעילים לטיפול בפגמים וסימנים על העור, מסייע בקילוף וחידוש העור – הסרום עושה פילינג עדין, הוא מכיל את החומצות הסליצילית והליפו הידרוקסית,  וגם ניאצינאמיד שמרגיע את האדמומיות.  החומצה הגליקולית שבו תורמת לחידוש העור והתכשיר מטפל בעור בצורה יעילה מבלי לגרות אותו.